İSTANBUL’UN NESİNİ SEVİYORSUN?

00

İstanbul’u sevmediğini düşünen biri, acaba bir gün doğumunda Sarayburnu’ndaki büyük balıkçı gemilerini uzaktan izlemiş midir? Sonra, yeni yeni kepenklerini açan mekanların doldurduğu, Kumkapı’nın boş sokaklarında dolanıp, Boris’te kaymaklı ekmek yemiş, Yedikule’nin cana yakın esnafıyla mahalle kahvesinde hiç sohbet etmiş midir? Ya da bir gün batımında Beyoğlu’nun teraslarının birinden, çarpık diş gibi sıralanmış binaların çıplak çatıları ardında batan Haliç güneşinin gözden yitişini izlemiş, Gümüşsuyu’nun arka sokaklarında bir gece vakti Yasemin kokuları peşinden gitmiş midir? O yasemin kokularının geldiği duvarın arkasında, bir kilise düğününe denk gelmiş midir?

İstanbul’u sevmeyen biri bence bir kez olsun, Galata Köprüsü’nde durup balıkçıları can gözüyle izlememiş, Beyoğlu’nun balık pazarında ayak üstü midye yememiş, Üç Yıldız Şekerleme’den dışı çıtır içi yumuşacık sakız lokumundan almamış, Yakup’ta çakır keyif olmamış, Kallavi Sokak’ın bir gece fasılını gönülden duymamıştır. Öyle biri, Balat ya da Zeyrek’in eğri büğrü sokaklarında süssüz gülüşler giyinmiş çocukların sokak oyunlarına denk gelmemiş, bir gümüş martının Karaköy rıhtımında bir parça simit peşinden pıt pıt adım atışına tanık olmamıştır. Karaköy’ün hanlarının birinde tavana yapılmış Galileo portresinin sırrının ya da Kurtuluş’un resimli apartmanlarının gizeminin peşinden merakla gitmemiştir. Süreya Operası’nda bir temsil seyretmemiş, Kadıköy’ü bir de eczacı Melih Bey’in ağzından dinlememiştir. Bembeyaz örtüler serili bahçeli bir meyhanede dostlarıyla bir araya gelmemiş, Aya Triada’nın avlusunda bir kere gezinmemiş, Ihlamur Kasr’ında manolya açan mevsiminin yolunu gözlememiş, Sarıyer iskelesinden martılara susam atmamış, Beykoz’da eski usul kayıklara binip “göstermelik de olsa” şöyle bir kürek çekmemiştir.

“İstanbul’u hiç sevmiyorum” diyene sormak lazım acaba hiç Beylerbeyi’nde, havalar ısınır ısınmaz denize atlamak için yarışan çocukları seyretmiş, onlarla sohbet etmiş midir? Kandilli’nin maviye açılan dar sokaklarında, öğlen güneşini umursamadan sokağın sonuna sandalyesini kurup, 3-4 arkadaşla bir araya gelerek mütevazı bir çilingir sofrasında keyf edenlere ya da Haliç sahilindeki çimliklere bir örtü sermiş Fatihli bir ailenin, süt mısırını mutlulukla ısırışlarına ve çocuklarının yüzlerindeki o umarsız rahatlığa bakabilmiş midir? Yanlarına bir yabancı gibi değil, bir meraklı gibi sokulabilmiş midir?

Mesela, bir kış günü İstanbul karlara gömülüyken, Şehzade Camii’nin bahçesinde gezinmiş, Vefa’nın eski taşlarına kütür kütür basmış, Edirnekapı’nın surlarla çevrili sokaklarında kuş evlerine hayretle bakarken kulağına gelen ezan sesini doyasıya dinleyebilmiş midir? İstanbul’u anlatan kitapları altlarını çizerek okuyup, sonra o yerleri bir de kitabın karakterinin gözüyle ziyaret etmiş midir? Vapurla yaka değiştirirken, güneşin yumuşacık eridiği vapur pencerelerinden uzaklara bakıp hayal kurmuş, bir simitle çay keyfi yapmış mıdır? Sait Faik okumuş mudur? Sait Faik’in sayfalarını cebine doldurup Burgazada’ya gitmiş midir? Portakal Yokuşu’ndan tırmanıp, deniz gören tepelerde duraksamış, Aşiyan’daki o evde Sis tablosunu anlamaya çalışmış mıdır?

03

Bunların hiçbirini yapmayan, İstanbul’u hayalleriyle harmanlamayan, ona kendini bir kez olsun sorgusuz sualsiz teslim etmeyen birinin ya da bir günlüğüne bile olsa başıboş kalmayı göze alıp, başka bir şey yapmadan sadece bu şehri anlamaya vakit ayırmamış birinin İstanbul’u sevmesi mümkün müdür?

İstanbul’un nesini seviyorum? Çok şeyini… İstanbul’un sevmediğim şeylerini de istesem sıralayabilirim. Ama bir bu kadar etmez. Bunların ve daha buraya yazmadıklarımın yanında, iki elin parmaklarını geçmez.

İstanbul’u bambaşka gözlerle gezmek içinİstanbul Rotaları
Tüm İstanbul fotoğraflarımı görmek içinİstanbul

06

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s