Hayatın Sokaklarda Aktığı Bangkok’ta 4 Gün // BÖLÜM II

29-s.jpg

3.Gün

Üçüncü günümüz yağmurlu olduğu için, vaktimizi bol bol mekan gezmesine ve yeni tatlar keşfetmeye ayırıyoruz. Sukhumvit bölgesi mekan açısından çok zengin. Burada yan yana dizili kafeler, barlar, diğer bölgelere kıyasla çok daha şık ve steril olan sokaklar ve devasa alışveriş merkezleri var.

***  Video için tıklayın   ***

30-s-mango sticky rice.jpg

Mae Varee: “Mango sticky rice” – özel pişirme tekniğiyle birbiriyle yapışacak biçimde pişirilen pirinç yanında mango ve coconut sosu- Tayland’ın en ünlü tatlarından. Mae Varee ise tam ayarında olgunlaşmış mangosu ve yanına gelen pirincin ve coconut kremasının lezzetiyle en ünlü yerlerden biri. Birçok yerde denedik ama açık ara en iyisi burasıydı! Denemediğim ama notlarımıza eklediğim bir diğer meşhur “mango sticky rice” ise Sukhumvit Soi 38’deki, tabelasında 38 numarası yazan yemek standı.
Thong Lo 55

Blooming Garden: Ferah, çiçeklerle bezeli bir mekan. Buz gibi bir yaz kokteyli içmek ya da çay yanına kek, pasta gibi şeyler atıştırmak için gelinebilir. Thong Lo 8’deki alışveriş merkezi içinde bulunuyor, terası Sukhumvit sokaklarına açılıyor.
Thong Lo 8 Alley, The 8eight Thonglor, Sukhumvit 55

31-s-sushici.jpg

Sushi Tadaima: Yine aynı alışveriş merkezinde bulunan, Japon tatları istediğimiz bir anda karşımıza çıkan harika bir sushi’ci. Sushi ve sashimi seçenekleri yanı sıra yakisoba, gyoza, donburi gibi seçenekler de var.
The 8eight Thonglor, Thonglor Soi 8

32-octave bar-s

33-octave bar-s

34-octave bar-s.jpg
Bar Octave: Marriott Oteli’nin terasında yer alan, 360 derece manzara sunan bir kokteyl bar. Gün batımında bu şehre bir de tepeden bakmak için ve karşımızda uzanan gökdelenleri seyre dalıp, “Lost in Translation” filminde gibi hissetmek için Octave’yi tercih ediyoruz. Müzikleri ve ortamı ile de gayet başarılı. Happy hour’da giderseniz belirli kokteylleri yarı fiyatına içebilirsiniz. Bazı geceler DJ çıkıyor, gitmeden programa göz atın.
**17:00-19:00 arası 49.katta kokteyller yarı fiyatına. “Signature kokteyller” genelde 350-450 Baht.
57 Sukhumvit Road, Marriott Hotel terası/49. kat

36-supanniga-s

35-supanniga-s

Supanniga Eating Room: Geleneksel Tayland yemeklerini modern sunumlarla birleştiren restoranda başlangıç, çorba, ana yemek ve tatlılar servis ediliyor. Şarap ve kokteyl seçenekleri de var. Ortam gayet modern ve gelenler çoğunlukla hipster görünümlü iş adamları ya da kadınlar. Burada yediğimiz her şey çok acıydı, o yüzden yemek siparişi verirken acısının ayarını muhakkak söylemek gerekiyor. Özellikle Ma Hor (portakal dilimleri üzerinde gelen mini domuz eti kızartması), Khao Klook Ka Pi (karides soslu pilav) ve tatlı olarak Thai tea panna cotta’sını tavsiye ederim.
160/11 Soi 55 (Thonglor) Sukhumvit Sukhumvit Road

37-boroski-s.jpg

38-boroski-s

Boroski Bar: Bangkok’ta gitmiş olduğum mekanlar arasında, Tep Bar dışındaki favorim şüphesiz J. Boroski Bar. “Speak easy” bar olarak geçen ve girişinde herhangi bir isim yazmayan bu loş kokteyl barının atmosferi de en az kokteylleri kadar etkileyici. Duvarlarda sahibinin kelebek koleksiyonu yer alıyor.  Barın sabit bir menüsü yok, kokteyller kişiye özel yapılıyor. Fiyatlar ise 350-450 Baht arasında değişiyor.

**Kapısında simsiyah giyinmiş bir kadın bekliyorsa, aradığınız yer burası.
J.Boroski, Sukhumvit Soi 55 Thonglor

40-damnoen saduak-s.jpg

41-damnoen saduak-s.jpg

4.Gün

Dördüncü günümüzde bir tura ismimizi yazdırıp meşhur yüzen pazar Damnoen Saduak’a gidiyoruz. En iyisinin Chatuchak Pazarı olduğunu duysam da, hafta sonuna denk gelemediğimiz için her sabah 09:00’da açılan bu pazarı tercih ediyoruz.

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı: Bu pazar uzun yıllardır hafta içi her gün saat 09:00’da kuruluyor. Mesafe olarak Bangkok merkeze biraz uzak olduğundan önce otobüs, sonra bot ile alacağınız meşakkatli bir süreci var. Bu yüzden daha rahat ulaşabilmek adına bir tura kaydoluyoruz ve 500 Baht vererek bu turla gidiyoruz. Şehir merkezindeki acentelerden Damnoen Saduak turu diye bilgi alabilirsiniz. Kaldığınız otelden de, sizi bir tura yönlendirmesini rica edebilirsiniz.

39-damnoen saduak-s.jpg

Pazarın en kötü yanı aşırı turistik ve kalabalık olması. İyi yanı ise satıcılarıyla ün salan yüzen botları köprülerden izleyip, taze meyve ve yerel ürünlerden alabilmeniz. Özellikle coconut pancake (yuvarlak çukurlara hamur dökülerek yapılıyor) satan teyzeyi ve coconut aromalı dondurmanın olduğu botu tavsiye ederim. Yüzen pazarın arkalarında yer alan pazarlardan souvenir almak isterseniz pazarlık yapmayı unutmayın.

** 09:00 – 12:00 arası açık. Bota binerek gezmeniz şart değil, dilerseniz kenarlara yanaşan botlardan uzun bir çubuk yardımıyla alışveriş yapabiliyorsunuz. Yalnız paranızı dikkatli uzatın ki, suya düşmesin!

42-tcdc-s.jpg

43-tcdc-s.jpg

TCDC: Şehir merkezine dönünce tarihi eski postane binasına, yeni haliyle TCDC (Thailand Creative and Design Center) binasına uğruyoruz. Burası modern bir müze, içinde Tayland kültürüne ve tasarım tarihine dair izlenimler edineceğiniz bir sergi alanı, kütüphanesi, ortak çalışma alanı ve film salonu yer alıyor.  Mimarisi için de görülmeye değer bir bina.
1160 Bangkok General Post Office, Charoenkrung Road

Patpong: Bangkok’a kadar gelmişken gece hayatının o çok bilinen yüzünü de görmeden olmaz diyoruz. Bu noktaya kadar yürüyerek geldiğimizden yolda çok güzel evler, sokaklar ve parklar görüyoruz.

Patpong ise tahmin ettiğim gibi -eğer seks turizmine bir ilginiz yoksa- çekici olmayan bir yer. Pasajlarda ve sokak kenarlarında yan yana sıralanmış, düzinelerce bol makyajlı kadın, trans, ‘lady-boy’, aralarda ise hediyelik eşya satan tezgahlar yer alıyor. Barlar ve mekanların çoğu ise bolca kazıklanabileceğiniz, genelde kadınları odak noktasına koymuş yerler. Bir de striptiz club’lar ve ‘pingpong show’ (youtube’a yazıp ne olduğunu öğrenebilirsiniz) düzenleyen barlar var.

Yine de, Bangkok kültüründe sosyolojik anlamda öne çıkan bir yaşam tarzı olduğu için Patpong gece hayatını görmekte fayda var diye düşünüyorum.

44-s

Nana Sokak

45-s

TEP Bar’ın bulunduğu sokak

Video’da Yer Almayan Diğer Tavsiyelerim

Wat Arun: “The temple of dawn” olarak da geçen, gün batımında karşısına geçip tapınağın siluetini izlemenin oldukça etkileyici olacağı bir tapınak. Eğer içini de gezmek isterseniz, Sapphan Taksin boat pier’inden bir bota atlayıp gidebilirsiniz.

**Girişi 100 Baht, bot 3 Baht, 08:30-17:30 arası açık.

Thonburi Köyü: Bangkok’un farklı bir yüzünü görmek ve yerlilerin yaşamına daha sakin bir köy ortamında tanıklık etmek isterseniz, buraya yapılan bisiklet turlarına katılabilir ya da kendiniz gidip gezebilirsiniz. Direk bu köye kalkan feribotlar bulunuyor.

Bua Sabai Thai Masajı: Tayland’a gidip masaj yaptırmadan dönmek olmaz diyorsanız burası oldukça iyi bir masaj salonu. Aşırı lüks değil bu yüzden fiyatları uygun; ortalama 1 saati kişi başı 350 Baht. İçerisi gayet temiz. Yere serdikleri temiz çarşaflar üzerine uzanıp veya girişteki koltuklara oturup istediğiniz bir bölgenize veya tüm vücudunuza masaj yaptırabiliyorsunuz. Masörlerin İngilizceleri pek yok fakat sertifikalı ve işlerinin ehli oldukları belli. Masaj sonrası ikram edilen çay da çok lezzetli.
3/1 Rang Nam Alley, Khwaeng Shannon Phaya Thai, Khet Ratchathewi

Nana Sokağı: Yaowarat caddesine çok yakın olan, bir önceki yazıda belirttiğim TEP Bar’ın da paralelinde uzanan bu sokakta yan yana sıralanmış modern barlar ve kokteyl barlar yer alıyor. Üzerinde bulunan Ba Hao Bar’da kokteyl, Piju Bar’da bira-şarküteri, Go Cafe Phan’da kahve keyfi yapabilirsiniz. TEP Bar’ın bulunduğu sokakta da vakit geçirin, ışıklarla süslü çok tatlı bir atmosferi var. Bazı geceler masaları dışarı çıkarıp mangal partisi veren sakinleri de var.

G.A.S Cafe: Yukarıda yazdığım masaj salonunun çok yakınında yer alan G.A.S, biftekleri ve diğer et çeşitleri ile ünlü ‘hipster’ tarzında ‘cool’ bir mekan. Fiyatları uygun, papaya salatası som tum çok lezzetli. Uzun süre sonra tavuk eti dışında bir şey yemek (biftek görünce dayanamıyoruz) oldukça iyi geliyor. Sonrasında da buz gibi biralarımız eşliğinde kafenin de üzerinde yer aldığı bu çok hareketli sokağı izliyoruz.
4/11 Rang Nam Road Phaya Thai, Ratchathewi

Toby’s Cafe: Eğer yerel tatlara biraz ara vermek isterseniz, Avrupai bir duruşu olan ve third wave (üçüncü dalga) kahveleriyle ünlü, Sukhumvit’de yer alan bu kafeye gelebilirsiniz. İçerisinin serin ve kahvelerinin tatmin edici olduğunun garantisi veriliyor.
77 Sukhumvit 38 Alley

Casa Lapin: Sukhumvit bölgesinde yer alan modern kafelerden bir diğeri. Kahve çeşitleri geniş. Elinize alıp okuyabileceğiniz bağımsız dergi çeşitleri ve ferah bir atmosferi var.
Sukhumvit Soi 26

46-s.jpg

7 Eleven: Neredeyse her sokakta yer alan 7 Eleven marketlerine muhakkak uğrayın. Değişik aromalı lays cipslerinden (coconut’lı, wasabi soslu vs.), Thai soslarından, coconut aromalı fıstıklardan, banana cupcake’lerinden, Kore’den getirilen ve en ucuz burada bulunan yüz maskelerinden alabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yer bulamadığınızda ve acil yemek yemeniz gerektiğinde 7 Eleven’a girip mikrodalgalarda ısıtılan hamburger ya da sosislilerinden deneyebilirsiniz. Sağlığa zararlı olduğu için (dondurulmuş olduğundan) normal koşullarda tercih etmesem de, açlık anımda bu hamburgerlerin tadı ilginç şekilde lezzetli geliyor.

Revolucion Cocktail Bar: Kokteyl barlar listemde yer alan bir diğer bar. Modern atmosferi, cana yakın barmenleri ve farklı çeşitlerde kokteylleri ile ünlü.
50 Suksawittaya, Bang Rak Sathorn 10, Alley Khwaeng Silom

Soi Polo Fried Chicken: Adından da anlaşılacağı gibi kızarmış tavuklarıyla ünlü bir restoran. Yerlilerin sıkça tercih ettiği, güvenilir adreslerden biri. Sosa bulanmış “pork neck” ve sarımsaklı-baharatlı sosa bulanmış ve üzerine kızarmış sarımsak taneleri dökülmüş tavuk parçalarıyla (gai tod) ağız sulandıran bir menüsü var. Yanına sticky rice ve som tum Thai salatası söylemeyi unutmayın. Bir diğer imza lezzet ise, ortasında sos tabağıyla gelen “tod man” yani balık keki.

**07:00-22:00 arası açık
137/1-2 Soi Sanam Khli

Samsara Riverside Cafe: Nehir manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz ya da soğuk bir şeyler içebileceğiniz bir mekan. Gün batımı sırasında önlerden yer kapmak isterseniz, rezervasyon yaptırmanız gerekir. Bira çeşitleri geniş.

**17:00-00:00 arası açık, pazartesi kapalı.
Luang Kocha Mosque yakınlarında, Thanon Song Wat, Sampantha Wong

47-s.jpg

DENEYİN!

*Bangkok yeme içme bakımından zengin bir şehir. Sanırım Bangkok’un en sevdiğim yanı da yemeklerindeki ve kültüründeki bu çeşitlilik. Sokak yemekleri, seyyar yemek arabaları, geleneksel Tayland yemekleri sunan restoranlar, Çin yemekleri ve Batı bazlı menüler sunan modern lokantalar her yerde karşınıza çıkıyor.

 • Özellikle denemenizi önereceğim tatlar arasında “mango sticky rice” yer alıyor. Ayrıca “som tum” salatasını, kızarmış pirinç khao phad’ı, körili karides yemeği prawn panang’ı, prawn yani büyük karidesi, baharata bulanmış barbekü eti satay’ı, bir tür acılı tavuk çorbası olan tom kha kai’yi, yerlilerin kahveyle beraber yediği pa tongh goh’u (bir tür Thai donutu), sokaklarda yemek stantlarında göreceğiniz puding pancake – khanom krok’u ve sokaklarda satılan mango, durian, papaya, rambutan, chompoo gibi taze tropik meyvelerini tavsiye ederim.
 • İçecek önerilerim ise şöyle sıralanıyor: Sokaklarda sıkça karşılaşacağınız taze coconut suyu, sugarcane juice yani şekerkamışı suyu (genelde sapsarı renginden tanıyorsunuz), Singha ve Chang markalarıyla karşımıza çıkan Tayland biraları, Mekhong ve Sangsom markalarıyla barlarda sunulan Tayland viskileri, soğuk veya sıcak sunulan cafe boran (sütlü kahve), buzla dolu süte şeker şurubu katılarak elde edilen nom yen, yerlilerin her sabah işe gitmeden önce sokaklardan satın alarak içtiği buzlu-sütlü çay chai yen ve klasik Tayland kahvesi olan ve yazları buzla servis edilen Oliang.
53-s

Bot üzerinden şehrin görünümü

*Bangkok’tan yapmadan dönmemeniz gereken şeyler ise şöyle:

 •  Kanalda bota binip gezmek, bu botla örneğin; Bang Krachao’ya veya herhangi bir yere gitmek.
 • Gün batımında, teras barlarında kokteyl eşliğinde manzara izlemek.
 • Tayland restoranları dışında, modern döşenmiş ve Avrupai tarzda menüleri olan hip mekanları da ziyaret etmek.
 • Muhakkak sokak satıcılarından yemek yemek. Önünde sıra olan ve yerlilerin rağbet ettiği yerler genelde güvenilir oluyor.
 • Tapınaklardaki ritüelleri izlemek, keşişlerin yaşayışına tanıklık etmek. Bunun için; mümkünse çok ünlü ve turistik olmayan tapınakları tercih edin.
 • Tuk tuk’çu ile önce pazarlık yapmak, sonra bir yerden bir yere gitmek.
 • Pazarlarda sergilenen ve satılan kutsal amulet’lere bakmak, anlamlarını anlamaya çalışmak.
 • Yerlilerin sıkça uğradığı kahvecilerde vakit geçirmek, gözlem yapmak. Buz gibi bir cafe boran içmek.
 • Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuza satılan çaylarından satın almak.

Konaklama

Konaklama konusunda öncelikle hangi bölgede kalacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Hareketli ve kafelerle dolu olan Bang Rak mı, daha steril ve lüks olan Sukhumvit mi, rengarenk ve canlı olan Yaowarat (Chinatown) yakınları mı… Bölgenize karar verdikten sonra “booking” veya Güney Doğu Asya’da sık kullanılan “agoda” aracılığı ile hotelinizi seçebilirsiniz.

Biz hem her yere yakın olmasından hem de Çin mahallesinde gezecek çok yerimiz olmasından dolayı Yaowarat Road yakınlarındaki La Locanda Hotel’i seçtik. Burası çok tatlı İtalyan bir çift tarafından yeni açılmış bir butik otel. Dikkat edilmesi gereken şey; yeni açıldığından dolayı birçok taksici yerini tam kestiremiyor bu yüzden Tayca yazılmış adresi göstermeniz işinizi kolaylaştırıyor.

İki kişilik odaları rahat, temiz, konforlu. Böylesi nemli bir şehirde, klimalı bir odada kalmak da günlerimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca sabah verilen, fiyata dahil kahvaltısı da bir çok lezzetli ve yeterli. Set kahvaltı menülerinden istediğinizi seçiyorsunuz, yanında mis gibi kokan Espresso ile servis ediliyor. Sahipleri Giulia ve Carlo çok cana yakın ve her konuda bize yardımcı oluyor.

https://www.booking.com/hotel/th/la-locanda.tr.html

48-s.jpg

Bangkok’a Dair İpuçları

 • Bangkok’tayken en çok zorlanacağınız şey adres Çünkü internet dışında kullanabildiğiniz Google map ve benzeri haritalar dahil arada bir yüklenmeyebiliyor. Bu nedenle gideceğiniz yerleri önceden tam işaretlemek ve gerekirse adreslerini not etmek kolaylık sağlayabilir. Ayrıca bazı taksicilerin alfabeyi okuyamadığını hatırlatayım. Tayca adreslere sıkça ihtiyacınız olacak. Böyle durumlarda taksiciye haritada yeri ve Tayca adres tanımını göstermeniz gerekiyor.
 • Bir diğer zorlanabileceğiniz konu ise satıcılarla, esnafla, garsonla kısacası karşılaşacağınız birçok insanla yaşayacağınız dil bariyeri. İngilizce bilmeyen birçok kişiyle anlaşmakta zorlansanız da, bunun da bir deneyim olduğunu ve vücut diliyle de pek çok şeyin anlatabileceğini görüyorsunuz.
 • Pazarlık yapmak sadece Bangkok’ta değil Güney Doğu Asya’nın birçok bölgesinde geçerli bir “olmazsa olmaz” eylem. Bu yüzden herhangi bir şey alırken pazarlığa açık olun, önce satıcıdan ürünün fiyatını öğrenip sonra da aklınızdaki rakamı söyleyin. İlgisiz gibi görünün, gerekirse dönüp gidin. Nasılsa daha ucuza başka bir yerde aynı şey karşınıza çıkacak.
 • Bangkok dünyanın en temiz şehri değil ama aynı zamanda en pis şehri de değil. İçinizi ferah tutun. Sadece musluk sularını içmekten, buzla gelen içecekleri çok sık tüketmekten kaçının.
 • Temizlik ve hijyen takıntınız olsa dahi sokak yemeklerini denemeden dönmeyin. Özellikle Yaowarat üzerinde bulunan sokak yemekleri güvenilir. Önünde uzun kuyruklar olan stantlar daima tercihiniz olsun çünkü buraların yemekleri genelde taze oluyor.
 • Tayland ülkesi için zorunlu bir aşı bulunmuyor fakat biz içimiz rahat olsun diye hepatit A aşısı yaptırdık. Ayrıca tifo, hepatit B aşısı olup kendini tam garantiye almak isteyenler de olabilir. Bu ülkede sıtma hastalığına rastlanmadığı için bu aşıyı olmadık ve yanımıza sıtmaya dair herhangi bir ilaç almadık.

***Bu tür seyahatler için sağlık konusunda danışabileceğiniz adres: http://www.hssgm.gov.tr

 • Bangkok nemli ve sıcak bir şehir olduğundan çok fazla sinek ve böcek türü var. Rahat etmek için geceleri uzun kollu ince bir bluz giymeniz ve yanınıza sinek kovar spreylerden götürmeniz iyi olabilir. Ayrıca sinek ve böcek sokmalarına sürmek için Stilex Jel kreminden almayı unutmayın.
 • Midenizin alışık olmadığı türden yemekler yiyecekseniz -özellikle fazla baharatlı- yanınıza ishal, mide virüsü ve bulantısına karşı ilaçlar da alın (detaylar için eczacınıza danışın).
 • Otel ayırtırken klimalı odalar seçmeye özen gösterin. Bangkok düşündüğünüzden çok daha nemli olabilir.
 • Bangkok’ta ulaşım Metro (MRT), skytrain (BTS), bot, tuk tuk denilen motorlu araçlar ve taksi ile her yere rahatça ulaşıyorsunuz. Fakat bazı noktalara metro veya BTS ile gitmek zaman ve bütçe açısından mantıklı olmuyor. Öyle durumlarda taksimetre açmayı kabul eden taksilerden birine binin. Çok daha hesaplı oluyor. Genelde 10 km. 80 Baht civarı tutuyor.
 • Taksi renkleri özellikle bir şey anlatmıyor. En sık göreceğiniz pembe renkli taksiler olacak. Renkten öte, dikkat etmeniz gereken bir taksiye binerken taksimetre açıp açmayacağı (bunu direk sorun binmeden önce). Böylelikle kazıklanma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.
 • Tuk tuk’çulara da binmeden önce muhakkak fiyat sorun. Genelde yakın mesafeler (4-5 km) 30 Baht civarı tutuyor.
 • Tapınak gezisi öncesi yanınıza uzun kollu ve bacak kısımlarınızı örtecek örtü, şal benzeri giysiler alın.
 • Son olarak, tapınak girişlerinden veya çok turistik olan noktaların önünden tuk tuk veya taksilere binmeyin. Genelde böyle noktalarda dolandırmaya daha meyilli insanlar oluyor.

Bangkok, yaşamın çok farklı bir rengine tanıklık edeceğiniz harika bir şehir. Sanki yedi rengin karışımından oluşmuş, ismini bilmediğimiz bir tonda. Sadece, önyargıları unutup, kendinizi bu kaosun akışına bırakmanız ve her türlü deneyime açık olmanız gerekiyor.

Şimdiden keyifli seyahatler!

BÖLÜM I için tıklayın.

49-s

55-s

51-s

54-s

52-s

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s