YAZ DÜŞÜNCESİ

fotooo.jpg

Her yaz, ilk olarak “yaz”ın düşüncesi düşer aklıma. Yazı düşünerek başlarım yaza. İlkbaharı atlattıktan sonra, artık üzülecek, dertlenecek ve kaygılanacak bir şey kalmaz. Aklıma yazlık gelir; yazlığın ve aile yanının güven veren duygusu… Aklıma deniz gelir. Denizin tenime sinen kokusu ve ilerilere açıldıkça sonsuzluğun verdiği özgürlük hissi. Yarını sormaz bana deniz, aklımda ne var merak etmez. Sorgusuz sualsiz teslim olmuş, O’na doğru kulaç attıkça özgürlüğüme de kulaç atarım.

Yaza yaklaştıkça, hayallerimin arasından bembeyaz örtülü rakı masaları, gün batımı sebepsizce içilen mayhoş şaraplar fırlayıp çıkıverir. Böylesine bir mutlulukla, ruhumun yazın ortasında enikonu bir ayyaşa dönmemesi imkansız gibidir. Sohbetin, kelimelerin bile ikinci planda kaldığı; sadece o an’a teslim olunan rakı ve şarap saati… Hiçbir çaba harcamadan kafanın yumuşayarak, seni mutlu etmeyi başarabilen birkaç sebepsiz mutluluk saatine eşlik ettiği kerahat vakti…

Yazın daha ilk günleri kafamda “sarı yolculuklar” dönmeye başlar. Gözlüğümün sepya tonundan, güneşin arabaya vuran renginden ve içimdeki tüm umutlu filmlerin sarı filtreyle çekilmiş olmasından sanırım, bu yolculuklar hep sarıdır. Sarı, bir ara maviyle buluşmaya hazırlanırken, içim önce ısınır sonra hafifçe ürperir. Asos düşer aklıma. Assos’un tepesinden gördüğüm manzaraya bakıp, ismini ezberimde tuttuğum ölmüş filozofları anarım. Onlara kıpkırmızı bir şarap sunduğumu, onların da bembeyaz giysileri içinde mutlulukla bana kadeh kaldırdığını hayal ederim. Assos’un berrak suyuna atladığımda hissedecek olduğum tüm hisler, sırasıyla ezberimde olduğundan, bir an evvel o anların gelmesini ama öyle hemen geçip gitmemesini dilerim. Bir de, sözlerini anlamasam dahi “ah!” dedirten, duygularına teslim olduğum Yunan ezgileri döner durur beynimde.

Yazın tembellik hissini de severim. Hiçbir şey yapmadan güneşe karşı durmanın utanılacak hiçbir tarafı yoktur. Kitap okurken, akla gelen sözleri, cümleleri kitabı ani bir hareketle yana koyup, bir deftere utanmadan yazmak, her şeyi kayda geçirmek de yazın “sonsuz özgürlük” hislerinden biridir. Kitap okurken düşünmek, düşünürken okunan cümleleri kaçırıp bir daha okumak, o düşüncelerin bir kısmını bir yere not etmek tembellik etmenin en zevkli, en yararlı hallerinden biridir. Kışın nasıl ki portakal suyu içmek bedene iyi geliyorsa, yazın da kelimeleri, cümleleri iyice sıkıp özümsemek ruhuma iyi gelir.

Her haliyle güzeldir yaz mevsimi.  Sıcaktan bunaltan havaya, tenimi kurutan rüzgara ya da saçlarımı hasır gibi sertleştiren tuza kızamam. Yaza dair hiçbir şeye kızamam, çocuğunun kusurlarını görmezden gelen bir yaz annesi kesilirim.

Baldırlarım ağrıyana kadar bisiklet üzerinde pedal çevirmek, kollarım titreyene kadar kulaç atmak, nefesim tükenene kadar suyun altından ilerlemek, arada genzime kaçan tuzlu suyu zorla yutkunmak, sabahın erken saatleri sırılsıklam ıslanıncaya kadar hayal kurmak… Hepsi mutlu olmaya yeten anlardır.

Hasır şapkamın tersini çevirip yüzüme dayadığımda, o hasır kokusunun çocukluğumdan gelen tanıdık koku olduğunu anlarım. O kokuyla beraber çocukluğumun Ayvalık’ına giderim. Orada, mavi mayoma sinen deniz kokusunu, gün batımlarında balkonumuza hakim olan beyaz peynir, kavun, anason kokusunu, bisiklete binmeyi öğrenirken düşüp yara olan dizimin tentürdiyotlu yara kokusunu, kilerimize yığılmış plastik eşya kokusunu bulurum. Bu kokuları, anılarda elimle koymuş gibi bulurum. O kokuları buldukça, “yaz”ın çocuklukla, anılarla, samimiyetle, tanıdık gelen hislerle, şevkle, coşkuyla ve umutla bir bağı olmalı diye düşünürüm.

Yaz, yılların yaş denilen şeyle bağlantısını unutup; biraz çocukluğa dönüldüğü, düşünceleri süzgeçten geçirmeden ortaya çıkarıldığı, yer yer dilinin kemiği olmadan kelimelerle hayat bulabildiği ve  gün batımlarının her şeyden daha fazla yakıştığı anlardan ibarettir.

02.06.2017 // Altınoluk.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s