Akreple Yelkovanın Birbiriyle Yarışmadığı Mahalle: Sığacık

01.jpg

-match-up mag dergisi için yazılmıştır.

İzmir’in herhangi bir bölgesine gittiğinizde nefesinizin, adımlarınızın yavaşlaması ve o yerden benzer hislerle ayrılmanız mümkün. Sığacık’ı farklı kılan nedir tam olarak adlandıramasak da; küçücük bir mahallenin bize sunduğu huzur, yavaşlık, tazelik ve maviliğin bir arada olması, burayı sevmemizdeki en büyük sebep. Daracık sokaklarında gezerken, beyaz evlerinin tepelerinde açmış kadife dokulu güllere bakarken, pazarlarından taze meyve sebze alırken, yerli halkının iç ısıtan Ege şivesiyle dudaklarından dökülen kelimeleri dinlerken insanın içi katıksız mutlulukla doluyor.

04.jpg

05.jpg

Bahar ayının, yaza kıyasla daha sakin olmasından dolayı, Sığacık sokaklarını rahatça dolaşabiliyor, boş sahillerin tadını çıkarabiliyorsunuz. Seferihisar ve Sığacık için bir başka özel ay da; Kasım. Mandalinaların dallardan toplandığı, her şeyin turuncuya büründüğü ay.

Seferihisar, “yavaş şehir” (citta slow) unvanını almış Türkiye’deki ilk yerleşim alanı. Sığacık ise, Seferihisar’ın denize yakın mahallelerinden biri. 1884’te ilçe olmuş Seferihisar’ın en eski yerleşim yeri ise Teos. Bu kentin, MÖ 1000 yıllarında Giritliler tarafından kurulduğu ve İyonyalılara ait olduğu biliniyor. Teos antik kenti günümüzde de gezilebiliyor. Özellikle amfi tiyatro ve akropol kısımları görülmeye değer. Sığacık’a gelmişken Teos’u da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Not: Teos gezisi esnasında çevrede birçok türden bitki olduğunu göreceksiniz. Dağ kekiklerini koklamayı, kaktüs familyasından bitkilere daha yakından bakmayı unutmayın.

01

07

08

Sığacık Pazarı // Atlanmaması Gereken Tezgahlar
Sığacık üretici pazarı, yavaş şehirlerin de olmazsa olmazı yerli üretimini teşvik eden, taze ürünlerin satıldığı bir alan. Sığacık Kaleiçi’ne kurulan pazar oldukça geniş ve detaylı. Satıcıların hepsi yerli halk ve ürünleri de Sığacık ve çevresinden topladıkları, kendilerinin yetiştirdiği malzemelerden oluşuyor. Hatta kavanoz reçel aldığımız bir satıcı “bu reçelleri komşum yapıyor, arka bahçesinden topladığı meyvelerle” diye bile detaylı bilgi veriyor. Her şeyin içeriği saydam olduğu için gönül rahatlığıyla alışveriş yapabiliyorsunuz.

Tezgahlarda karşılaştığımız şeyler oldukça çeşitli: Radika, Karabaş, Kaya Koruğu, Isırgan, Şevketi Bostan, Deniz Börülcesi gibi yerel otlar, enginar ve çeşitli sebzeler, taze meyvelerden yapılmış reçeller ve börek-baklava gibi hamur işi lezzetler var.

Özellikle pazarın hemen yakınlarında yer alan, belediyenin işletmesinde olan Sığacık Bakkalı’ndan kurutulmuş mandalina almanız gerekenlerin başında geliyor. Burada mandalina tanelerini içi sulu kalacak şekilde kurutmuşlar, oldukça lezzetli. Yine bu adreste satılan, salatalara veya içeceklerinize katacağınız mandalina ekşisi ve kabukla kurutulmuş mandalina dilimleri de bizim aldıklarımız arasında.
Sığacık Bakkalı Adres: Sığacık Cad.

Ayrıca:
*Isırgan otlu kol böreklerinden,
*Kalenin sol tarafında yer alan meyve satılan bölümde karşılaştığımız çam lalesi bitkisinden,
*Yerel otlardan (Radika, Karabaş, Kaya Koruğu, Isırgan, Şevketi Bostan, Deniz Börülcesi vb.),
*Kumkat-bergamot ve ebe gümeci reçellerinden,
*Şişelenmiş konsantre Mürver çiçeği şurubundan,
*Aklınıza gelebilecek birçok meyve ve sebzeden yapılmış pestillerden,
*Lavanta, bal özlü sabunlardan,
*Anita’nın tezgahında yer alan krokanlı fıstıklardan,
*Bu bölgeye özgü olan lorlu baklavasından (tarihte lorlu Girit tatlısı olarak da geçen) almayı unutmayın.

pazar5-s.jpg

Alışverişe muhakkak aç gitmek gerekiyor çünkü aklınızı çelebilecek leziz böreklerin, baklavaların, kurabiyelerin tezgahlarda yan yana sıralandığını görüyoruz. Elinize aldığınız lezzetlerin yanına yaraşır taze karadut suyu, limonata gibi içecekler de pazarda mevcut. Alışveriş sonrası ise, sahil kısmında yer alan çay bahçeleri ve kafelerde teknelerin bir o yana, bir buyana sallandığı denize nazır çay yudumlamak oldukça keyifli.

03.jpg

Mideye Hitap Eden Adresler
Sığacık Kaleiçi’nde ve çevresinde gördüğünüz birçok mekanın aslında evlerin bahçelerine kurulmuş mekanlar olduğunu fark edeceksiniz. Buralarda ev yapımı ayran yanında gelen gözlemelerden, bir Ege yemeği olan keşkekten* ve ev baklavası gibi tatlılardan yiyebilirsiniz. Genelde hamur işlerinin yoğunlukta olduğunu görsek de, keşkek, zeytinyağlı sarma, fasulye, Ege otlarından yapılma yemekler de karşımıza çıkıyor. Eğer yerel bir lezzet arıyorsanız, kapı önlerinde baklava-börek dizilmiş tepsilerle, içeriye dair ipuçları veren böyle mekanları tercih edebilirsiniz.

*Keşkek: Genelde Ege bölgesinde yapılsa da, Anadolu’nun birçok bölgesinde de karşımıza çıkan bir yemek. Yarma buğday ve etten yapılır. Buğday uzun bir süre kazanlarda kaynatılır ve iyice erimesi sağlanır. Yöresine göre farklılık gösterse de, genellikle biber, yağ ve salçadan oluşan bir sos eşliğinde sunulur.

mekan4-s.jpg

Kahve Molası // Fehu Kafe
Eğer canınız Sığacık sokaklarında gezerken Türk kahvesi dışında bir kahve çekerse bu kafenin bahçesindeki masalarında vakit geçirebilirsiniz. Americano, Espresso gibi kahve çeşitleri bulabileceğiniz bu mekanın tam karşısında yer alan rengarenk güller, bu sokağı sevmemizin ve burada vakit geçirmek istememizin en büyük sebebi.
Fehu Kafe Adres: Sığacık Mah. 135. Sok. No:1

Meşhur “Kumru” // Damla Büfe
Sığacık çarşısında bulunan Damla Büfe’nin “süper Kumru”su çok lezzetli ve porsiyonu itibariyle de doyurucu. Üzerine konan sosisler şerit şerit kesiliyor, özel yapım ekmeğine sürülen tereyağı ve malzemelerin üzerine konan eritilmiş peynir kaliteli. Ekmeği taze olduğundan yerken kolayca kopup, ağızda dağılıyor. Kumru gibi “ağır” bir yiyecek yemenize rağmen şişirmiyor. Eğer daha hafif isterseniz, malzemelerini azaltıp, sucuk ve sosisten birini çıkararak daha sade bir versiyonunu isteyebilirsiniz.
Damla Büfe Adres: Akkum Caddesi, 3

mekan1-s.jpg

Meyhane // Milos Balık
Milos, asma yaprakları altında mavi beyaz çizgili örtüleriyle dikkatimizi çeken harika bir meyhane. Aile işletmesi olduğu içeri girdiğiniz ilk andan itibaren hissedilen, atmosferi sımsıcak bir mekan. Art arda çalan Rum müzikleri, ilgili servisi ve tabii ki mezeleri sayesinde buraya hemen içimiz ısınıyor. Sıcak ot tabağı, fesleğenli mezgit mezesi, atom mezesi, tereyağında karidesi ve ceviz-tahin-kaymakla gelen Milos tatlısı özellikle denenmeye değer.
Milos Adres: Sığacık Mah. Şadırvan Meydanı, No 9-12

mekan3-s.jpg

 Tarihi Fırın // Şenkal Taş Fırın
1919’a kadar Rumların yaşadığı Sığacık’ın en eski fırını Şenkal Taş Fırın. Hikayesi de bir o kadar hüzünlü olan fırından, 1890’dan bu yana mis gibi ekmek kokuları geliyor. Fırının ilk sahibi fırıncı Murat’ın yanında çalışan Stavri, daha sonra işgal kuvvetleri gelince dükkanların Rumlara devredilmesiyle beraber dükkanın başına geçer. İşgal kuvvetleri gittikten sonra yeniden başa geçen “Furuncu Murat” bey yanında kalması için Stavri’yi ikna eder. Çok az Rum’un Sığacık’ta kaldığı o dönemlerde, ailesini almaya gittiği esnada ailesinin öldürüldüğünü gören Stavri’yi de vurarak öldürürler. O günden sonra Stavri’nin de anılarını yaşatarak Murat bey, daha sonra da torunu Tamer bey fırını işletmeye devam eder.

Şimdilerde, yine odun fırınında pişen ekmekler, Pazar günleri Sığacık Pazarı’nda tezgahlarda satılan börek ve baklavalar bu fırında pişiyor. Camına asılı hikayesi de, en az odun fırından yeni çıkmış ekmekleri kadar  insanda derin bir iz bırakıyor.
Şenkal Fırın Adres: Sığacık Mah. Fırın Sok. No:24

atlantis-s2.jpg

Kumsallar ve Konaklama
Mavi bayraklı, pırıl pırıl olan Büyük Akkum Plajı ve Ekmeksiz Plajı Sığacık’ta tercih edebileceğiniz plajlardan. Merkezden 20 dakikalık bir yürüyüşle bu plajlara ulaşabilirsiniz. Merkezden yürüyerek gelirken, bu yolun bir kısmının yokuş yukarı olduğu da aklınızda bulunsun.

Eğer deniz kenarında yer alan tesislerde konaklamak isterseniz, tercih edebileceğiniz otellerden biri bünyesinde Maya Bistro’yu da bulunduran, yemyeşil bir alan içinde ve sahil kenarında yer alan Club Resort Atlantis. Sığacık’ın uzun zamandır hizmet veren otellerinden biri olan Atlantis’in sörf okulu, yoga merkezi ve tenis sahası da bulunuyor. Atmosferiyle ve içinde yer alan eğlence merkezleriyle 80’lerdeki tatil köylerini anımsatan, odaları bakımından mütevazi bir işletme. Ayrıca değirmenin olduğu koya bakan, gözümüze tanıdık gelen -ve sonradan öğrendiğimiz üzere- Ata Demirer’in “Olanlar Oldu” filminde bazı sahneleri çekilmiş olan noktası manzara açısından iç açıcı.
Club Resort Atlantis Adres: Sığacık Mah., Akkum Cad. No:175

sokak17-s.jpg

Yakın Yerler
Sığacık’a kadar gelmişken Seferihisar’ı ve bazı Ege köylerini gezebilirsiniz. “Susuz Yaz” filimin çekildiği ve tarihi tiyatrosunun hala hayata devam ettiği köy Bademler köyü, zeytinyağı, yemyeşil doğası ve araba-bisiklet yolculuğu için ideal olan Orhanlı köyü, tam bir sahil kasabasını andıran Gümüldür köyü ve rotayı biraz uzatmak isteyenler için Urla, Alaçatı ve son olarak Foça görülmeye değer yerler arasında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s