ANİ HARABELERİ – ÇILDIR GÖLÜ VE ŞEYTAN KALESİ

21.jpg

Ani Harabeleri’nde gün doğumu yaşamak istediğimizden, Kars Taksi’den Kadir bizi sabah 6:30 gibi hotelimizden alıyor ve mavi ile turuncunun buluştuğu saatlerde yollara düşüyoruz. Bu esnada sohbet etme fırsatı da elde ediyoruz. Kadir 24 yaşında, genç yaşına çok şey sığdırmış biri. Bütün gün arı gibi vızır vızır çalışıyor. Bizi gezdirmediği sürelerde de, bir sürü mekan önünde arabasına denk geliyoruz ve neredeyse Kars’taki herkesi tanıdığını görüyoruz. Kars merkezde de turlar düzenliyor. Eliyle koymuş gibi her noktayı buluyor, bu şehri avucunun içi gibi biliyor. “Peki mutlu musun Kars’ta yaşamaktan?” diye sorduğumuzda “Evet, seviyorum bu şehri… İstanbul’da da bir süre çalıştım, bir tuğgeneralin şoförlüğünü yaptım. Zor bir şehir, trafik de kötü. Burada her şey daha güzel” diyor.

—— KARS VİDEOSU (tıklayın) ——

Kadir ile (Kars Taksi) ile Instagram üzerinden iletişime geçebilirsiniz: www.instagram.com/kars_taksii/

21bucuk

Taksimizde ilerlerken, dışarının derecesinin -19 olduğunu görüyoruz, içimiz üşüyor. Ani Harabeleri’ne vardığımızda gün doğmaya başlıyor. Dolunayın sağımızda, güneşin solumuzda olduğu anlar ne kelimelerle ne de fotoğraflarla anlatılamaz bir uyum ve güzellik içinde. “Mihr-ü mah” denen bu anı yaşamak, Kars deneyimlerimiz arasında en iyiler arasına giriyor.

Ocaklı köyü sınırları içinde yer alan Ani Antik Kenti, Türkiye-Ermenistan sınırını çizen Arpaçay nehrinin batı yakasında, volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir orta çağ şehri. İpek Yolu üzerinden Anadolu’ya ilk konaklama merkezi de olan bu şehir, M.Ö 5000 yıllarına uzanıyor.

Elimizdeki haritayla önce yıldırım düşmesi sonucu yarısı yıkılan kilise Aziz Prkitch’i görüyoruz. M.S 1036 yılında yapılan bu kilise, Ani’nin güney doğusunda, büyük katedrale yakın bir noktada yer alıyor.

Aziz Prkitch’den aşağıya doğru, biraz zorlu yollar aşarak yürüdüğümüzde karşımıza freskolarıyla dikkat çeken Tigran Honents kilisesi çıkıyor. 1215 yılında Ani’li bir tüccar olan Tigran Honents tarafından yaptırılan kilise Haç planına uygun olarak, sağ ve solunda iki katlı günah çıkarma odaları ile çevrili bir şekilde inşa edilmiş. Çatıya yakın bölümlerde rölyef hayvan figürleri, iç mekanında Ermenilere Hristiyanlığı getiren Aziz Gregory’nin hayatından sahneler sunan freskleri ile etkileyici bir yapı.

22.jpg

Yokuşu geri çıkıp, Büyük Katedral’e vardığımızda soluğumuzu kesen soğuk biraz olsun azalıyor, güneş iyice yüzünü gösteriyor. Bagrat Kralı II.Simbat tarafından M.S 990 yılında Gotik mimariyle yaptırılan kilise, 1064 yılında camiye çevrilmiş. Kemerleri ve sütunları ile oldukça etkileyici olan bu yapıyı da gezip, Ebul Manucehr Camii’ye doğru ilerliyoruz.

23

Ebul Manucehr Camii, minaresinin bir kısmı günümüze ulaşabilmiş haliyle de etkileyici. M.S 11.Y.Y’da inşa edilmiş. Minare üzerindeki yazıları, içindeki taş işçiliğinin kalitesini kanıtlayan oymaları inceleyip ve ışığı alan pencerelerde biraz fotoğraf çekip yürümeye devam ediyoruz.

24

Ermenistan sınırındaki Arpaçay

25.jpg

İpek Yolu Köprüsü’ne son bir kez baktıktan sonra, kubbeli yapısıyla dikkatleri çeken Abughamrents Kilisesi’ne ilerliyoruz. Sekizgen kubbeli bu kilise, M.S 980 yılında Prens Pahlavuni tarafından yaptırılmış. Kaynaklarda “kilisenin apsisinin (sunağın dışa doğru çıkıntılı kısmı) olmayışı sebebiyle, bir aile mezarlığı için, anıt mezar binası olarak kullanıldığı sonucu çıkıyor” deniyor. Kilisenin güney cephe duvarında güneş saati de yer alıyor.

26.jpg

27.jpg

Bizim gezdiğimiz kısımlar bunları kapsıyor. Karın altında kalan ve aşağılarda, nehir kenarında yer alan daha birçok kalıntı ve yapılar var.  Eğer tümünü gezmek isterseniz daha fazla vakit ayırıp; örneğin 4-5 saat, daha detaylı gezebilirsiniz. Bizim gezimiz, hava şartlarından dolayı yaklaşık 2 saat sürdü.

28.jpg

Çıldır Gölü (Ardahan) ve Şeytan Kalesi

Ani Harabeleri’nden sonra şehir merkezinde yer alan Kars Müzesi’ni geziyoruz ve biraz dinleniyoruz. Tekrardan Kadir’in taksisine binip yollara düşüyoruz. Bu sefer menzilde çok merak ettiğimiz ve özellikle de buz tutmuş göl üzerinde atlı kızaklara binmeyi iple çektiğimiz meşhur Çıldır Gölü deneyimi var. Cumartesi günü olduğundan göl çevresi normale oranla kalabalık ama neyse ki, o kadar büyük bir göl ki, etraftaki insanlar fotoğraf karelerine bile girmiyor.

29.jpg

Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde yer alan Doğu Anadolu’nun Van’dan sonra en büyük ikinci gölü. Kışları (Aralık-Ocak-Şubat sonu) göl donduğundan, kendinizi karla kaplı bir alanda gibi hissediyorsunuz, halbuki ayaklarınızın altında yaklaşık 40 metre derinliğinde bir göl var. Bunu düşününce bizim de içimiz bir garip oluyor… Girişinde Atalay’ın Yeri isimli bir rakı-balık yeri var. Burası oldukça meşhur bir restoran. Bu yüzden hafta sonu gitmeyi düşünürseniz önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Ayrıca kızakla ata binmek dışında, buzda balık avı (sazan, sarı balık) deneyimini de yaşamak istiyorsanız onun için de önceden bu mekanı arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

30

31

Atlı kızaklar 5-6 adet, restoranın önünden hareket ediyor. Yaklaşık 10 dakika sizi gezdirip yine aynı noktaya geri getiriyor. Biz atının süsleri pek bir renkli olan, Tekin amcanın kızağına bindik. Bizi yanık türküler eşliğinde gezdirdi. Bu işi çok severek yaptığı o kadar belliydi ki; kısacık süren atlı gezimizden bambaşka hislerle geri döndük.

** Atlı kızaklar çift kişilik, kişi başı 15 TL.

32.jpg

Çıldır Gölü maceramızdan sonra, Şeytan Kalesi’ne gidiyoruz. Bu kalenin patikası oldukça rahat, hayal ettiğimizden çok daha güvenlikli. Karlara bata çıka, 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından kaleye varılıyor. Şeytan Kalesi, “şeytanların bile gelemeyeceği” zorlu yollardan geçilerek ulaşılan bir kale olması düşüncesiyle böyle bir isim almış. Tam yapılış tarihi net olarak belirlenemese de; tahminlere göre M.S 1000’li yıllara dayanıyor. Normalde kaleler daha tepede ve açıklıkta yer alırken, bu kalenin kayalıklar arasında kamufle olduğunu görünce çok şaşırıyoruz.

33.jpg

Günün sonunda biraz yorgun, ama bir o kadar mutlu, bir günde bir sürü güzelliğe tanıklık etmiş olmanın verdiği tatmin ve sevinçle Kars merkeze geri dönüyoruz. Bizi tüm gün gezdiren ve bilgilendiren, sorularımıza bıkıp usanmadan cevap veren Kadir’le vedalaşarak biraz da şehir merkezinde geziyoruz.

İletişim Bilgileri
Kadir (Kars Taksi): 0545 332 02 09
Atalay’ın Yeri: Kars Yolu Mevki, Çıldır Ardahan | Ardahan 0535 211 03 48
Atlı Kızak-Tekin amca (Akçay): Kime sorsanız gösterir 🙂

Yazının İlk Bölümü için tıklayın.

– Akşam Gazetesi “Cumartesi” ekinde yer almıştır. (18 Şubat 2017)

Reklamlar

ANİ HARABELERİ – ÇILDIR GÖLÜ VE ŞEYTAN KALESİ” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.