Kurtuluş’un Tarihi Lezzet Durakları

kurtuluş2-s.jpg

-match-up mag dergisi için yazılmıştır.

Kurtuluş’un kısaca tarihi: Eski ismiyle Tatavla (beygir ahırı) olarak anılan Kurtuluş semti, Pangaltı’dan güneye bir eğimle inen eski bir dere yatağı ve çevresindeki tepecikler üzerinde kurulu, 470 yıllık tarihe sahip bir semt. 1929’da İstanbul’da gerçekleşen “büyük yangın” sonrası ismi Kurtuluş olarak anılmaya başlanmış. O günlerde semtin sakinleri olan Rumlardan bir kısmı hala burada yaşıyor,  geleneklerini devam ettiriyor.

İstanbul’un bazı semtleri var ki, içinde yaşanmadığı sürece yeteri kadar hakim olamıyorsunuz; çünkü “geçerken bir uğradım” diyebileceğimiz ya da sık sık yazılan, çizilen ve tavsiye edilen yeterli olmuyor. Yaşamak gerekiyor, zaman geçirmek gerekiyor. Çocukluğunu eski adıyla Tatavla olan semtte geçirmiş Deniz Özdağ’ın, match-up mag “Uzak” sayımızda yer alan Kurtuluş yazısı sayesinde, biz de buraları biraz daha tanımış olduk. Deniz’in, bir #matchupkesifgunlugu turunda bizi götürdüğü, çocukluk günlerinde büyük bir etkisi olan lezzet duraklarını bir bir ziyaret ettik.

Ben de bu lezzet duraklarına dair detayları, bir yazıda topladım. İşte sözünü ettiğim o mekanlar:

01--Pelit-Turşu-s.jpg

Pelit Turşuları
Deniz Özdağ’ın bizi ilk götürdüğü durak Pelit. İsmini belki duymuşsunuzdur, zaten en meşhur turşuculardan biri. Buraya gelirseniz aklınıza gelebilecek her türden sebze-meyvenin turşusunun yapıldığını göreceksiniz. Bir de çıkmadan, bir bardak turşu suyu içmeyi unutmayın!

Pelit Turşuları Adres: Yıldıztabya Caddesi No :89 Kurtuluş

02- Nazar-s.jpg

Nazar Pastanesi
Pastane kültürünü özellikle bu şehirde doğup büyümüş olanlar çok iyi bilir. Günümüze kadar gelebilmiş olan pastanelerden biri olan; Nazar profiterolleriyle ün salmış. Tadınca anlıyoruz ki, hem çok hafif hem çok lezzetli bu profiteroller. Yine Kurtuluş civarında gezerken uğramanız gereken noktalardan biri de Feriköy’de bulunan bu pastane.

Nazar Pastanesi Adres: Kurtuluş Cad. No:222

03- Damla-s.jpg

Damla Dondurma ve Boza
Eğer İstanbul’da gerçekten lezzetli ve kaliteli bir dondurma yemek istiyorsanız, adreslerinizin en başında 1989’dan beri hizmet veren Damla gelmeli. Üstelik birçok dondurmacıya göre ucuz fiyatıyla da bizi şaşırtan bu mekanın muzlu dondurmasını öneririz. Ayrıca kış aylarında da boza yapıyorlar, toz zencefil ve tarçın eşliğinde tatmayı unutmayın.

Damla Dondurma Adres: Kurtuluş Cad. No:110/A

04- Tuşba-s.jpg

Tuşba Meze Evi
Meşhur Ermeni mezesi; “topik”i, her türlü şarküteri ürününü, İtalya ve İspanya’dan getirilen et ve peynir çeşitlerini bulabileceğiniz tarihi bir mezeci Tuşba. Topik dışında, Mortadella salamı, Prosciutto eti, patlıcan salatası ve yerli-yabancı peynirlerini özellikle tavsiye ediyoruz.

Tuşba Meze Evi Adres: Ergenekon Cad. 27/A

GÜNCELLEME (2019): Tuşba dışında meze almanızı önerebileceğimiz yerler Tuana Meze Evi ve Ergenekon Caddesi ile Eşref Eefendi Sokak köşesinde, seyyar camekanı içinde taze topik satan Musa Usta. Musa Amca’yı önlüğünden ve üzerinde “meşhur topik” yazan seyyar minik camekanından tanımanız mümkün.

Tuana Meze Evi Adres: Feriköy Mah., Kurtuluş Cad. No:58 D:1

05- Arma-s.jpg

Arma Pastanesi
Bu pastaneye geldiğimizde Paskalya çöreklerinden deniyoruz. Paskalya zamanı dışında da yapılan bu çörekler mis gibi damla sakızı kokusuyla beraber eski zamanların Kurtuluş resimlerini getiriyor gözümüzün önüne.

Arma Pastanesi Adres: Kurtuluş Cad. No:123

Madam Despina Meyhanesi
Madam Despina’nın hikayesini biliyorsanız, muhtemelen “Despina” kelimesini görür görmez, istemsizce kulağınızda “kur masayı Madam Despina” dizeleri yankılanacak. İşte o şarkıda sözü geçen İmrozlu Madam Despina Türkiye’de ilk kadın işletmeci olarak adını tarihe yazdırmış. 1946’dan beri hayatına devam eden bu meyhanenin, muşamba örtüleri ve asma yaprakları altında geçirdiğiniz zaman sizi yeteri kadar nostaljik hissettirecek. İlk açıldığı zamandan beri kuralları ve adabı olan meyhane hala eski havasını koruyor. Geleneksel meyhane keyfi yaşamak isteyenlere tavsiyemiz.

Despina Meyhanesi Adres: Kurtuluş Caddesi, Açık Yol Sokak, No 9

Göreme Muhallebicisi
Son olarak da, yine Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan Göreme Muhallebicisi’nden bahsetmek istiyoruz. Sütlü tatlılarıyla meşhur olan bu küçük mekan sıcak, sevimli ve insana huzur veren cinsten. Tatlıları dışında yemek seçenekleri de olan mekanda özellikle menemen yemenizi öneririz.

Göreme Muhallebicisi Adres: Duatepe Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 60/B

Bu mekanların içine girip, küçük tadımlar yaparak geleneksel eski Kurtuluş günlerini yad ettiğimiz turumuzun sonunda şunu bir kez daha anlıyoruz ki; İstanbul’u yaşamanın en güzel yolu, bu şehrin yüzyıllık semtlerini tanımaktan geçer.