Ege’ye Doğru: Ayvalık-Cunda-Bademli

bademli.jpg

-match-up mag dergisi için yazılmıştır.

Ege’nin benim için çok ayrı bir yeri var. Hem yazları çocukluğumun geçtiği yer, hem de gün batımlarının en iyi halini hep burada gördüm. Şahit olduğum muazzam manzaraları, hoş sohbet rakı masalarını, turkuazından lacivertine girdiğim denizlerin en güzelini hep burada tattım.

Bu yaz da, bütün güzellikleri anmaya hem Ayvalık’a, hem de yakınlarında yer alan Bademli ve Cunda Adası’na yeniden merhaba demeye geldik.

Ayvalık: Rum Köylerini ve Dar Sokakları Sevenlere

foto8.JPG

Ayvalık tatil beldeleri arasında kimliğini en fazla koruyabilmiş yerlerden. Dar sokakları, taş evleri, mahalle kahveleri aynen duruyor. Ben Ayvalık’ın çarşısından çok, Rum mahallelerini ve cumartesi günleri antika pazar kurulan Barbaros Caddesi (9. sokak) civarını daha çok seviyorum.

Bir de aklınızda bulunsun, Ayvalık’tan Midilli’ye günü birlik veya 1-2 gün kalabileceğiniz gemi turları düzenleniyor. Daha kolay gerçekleşen (Schengen’e kıyasla) evrak vs. işlerini halledip, kısa süreliğine Midilli’ye geçebilirsiniz.

Gelelim Ayvalık’ın mekanlarına:

foto13.JPG

Cafe Caramel
Bu mekan Yasemin Hanım’ın en az kendi evi kadar özenip bezendiği, belki de bu yüzden “evinizdeymiş” gibi bir his yaratan şirin mekanı. Sokağa konulan masa ve sandalyeleri yanı sıra içeride de bir alana sahip; burada hem mini pastane bölümü hem de bir kısmı satılık antika eşyalar bulunuyor. Günlük tatlılarından seçip, yanına da ev yapımı likörlerinden söyleyince keyfinize diyecek olmuyor. Benim favori tatlılarım: üzeri reçelle ikram edilen damla sakızlı muhallebi ve çilek soslu sütlü irmik tatlısı. Ayrıca Elmalı tartını ve ev likörlerini de muhakkak deneyin.
Cafe Caramel Adres: Barbaros Cad. 9. Sok.

04- şeytanın kahvesi.jpg

Şeytanın Kahvesi
Sokak aralarında iyice gezip, yorulduğumuzda serinlemek için oturabileceğimiz bu kahve karşımıza çıkıyor. Tipik Ege kahvelerinden biraz daha modern döşenmiş bir mekan. Dışarıda yer alan bir masaya geçin, buz gibi bir “koruk suyu” söyleyin ve kendinizi biraz zamansız bu sokağın atmosferine bırakın.
Şeytanın Kahvesi Adres: Zekibey Mah. 13 Nisan Cad. No:4

Kvcii
Ayvalık’ın ilk “coffee shoplarından” biri. İç mekan dekorasyonu ile şehirli bir tarzı olan, konumu itibariyle de Ayvalık’ın mahalle kültüründen kopmadan kahve hizmeti veren bu kaliteli mekana uğrayıp, kitap eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
Kvcii Ayvalık Adres: İsmetpasa Mah. Cumhuriyet Cad. No 53

foto10.JPG

Çingene Antik
Geçtiğimiz senelerde Ayvalık antika pazarı esnasında keşfettiğim Çingene Antik, antika severler için bir cennet sayılabilecek büyüklükte. Aradığınız birçok şeyi burada bulabilirsiniz. Yer aldığı sokağın paralelinde ve yakınlarında da antika dükkanları mevcut.
Çingene Antik Adres: Vehbibey Mah. Barbaros Cad. 8. Sok. 14/A

foto15.JPG

Bademli Köyü: Zamanın Yavaş Aktığı Köylerden

Bademli, Dikili’nin biraz ilerisinde, Ayvalık’a arabayla yaklaşık 1 saat mesafede yer alan bir köy. Yerleşim alanlarının az oluşu, burayı kalabalık ve “popüler” yapmaktan alıkoymuş. Koyları arasında kalan yollar o kadar huzurlu ki, yolculuk hiç bitmesin istiyor insan. Köyün içinde yer alan birkaç kahvede yine Ayvalık’daki gibi karadut suları ikram ediliyor. Zeytin ve zeytinyağı bulabileceğiniz birkaç tane de dükkan mevcut.

Bademli’yi bence en özel kılan şeylerden biri buraya yavaş bir yaşamın hakim olması. Diğer güzelliği ise isimlerini belki de çok az duymuş olduğumuz koyları. “Pissa Koyubunlardan biri. Fame Beach isimli bir “beach club”ı, biraz ötesinde de Pissa Beach isimli daha bakir bir başka plaıj yer alıyor. Biz gittiğimizde ne yazık ki deniz biraz dalgalıydı ama özellikle durgunken denizin rengine, bembeyaz kumlarına hayran olmamak mümkün değil.

Karşınızda gördüğünüz Kalem adası ve birkaç tane adacık, onun arkasında da Midilli’nin silüeti… O kadar sakin bir koy ki burası, çok da bir olanak beklemeden sadece denizine ve doğasına teslim olacağınız bir huzur alanı gibi.

05- sunarın yeri.jpg

Gün batımına yakın saatlerde Bademli’nin belki de tek meze-rakı keyfi yapılabilecek restoranı Sunar’ın Yeri’ne gidiyoruz. Burada saatler süren (evet güneş de buradaki yaşam gibi yavaş batıyor) gün batımını izliyor, kendimize leziz kalamarlarından ve mezelerinden söylüyoruz. Burası da aslında bir koyda yer alıyor fakat diğer koylara kıyasla çok dar olduğundan denizi oldukça durgun ve sadece seyirlik. Suda zıplayan balıkları izlerken, bir yandan da rakımızdan yudumlayıp, ızgara ahtapot ve yoğurtlu patlıcanın tadına varıyoruz.
Sunar’ın Yeri Adres: Bademli Köyü Iskele Başı Dikili

Cunda Adası: Yıllara Karşı Koyan Ada

foto3.JPG

foto2.JPG

Çok değişmeyen adalardan biri de Cunda Adası. Diğer ismiyle “Alibey Adası” Ayvalık koyunun içinde yer alan adalardan yerleşime açık olan tek ada. Türkiye’nin “ilk boğaz köprüsü” (1964) diye adlandırılan köprü Alibey ve Lale adalarını birbirine bağlıyor. Cunda Adası’nda yaşayan büyük çoğunluk mübadele zamanı Girit ve Midilli adalarından göç etmiş Türklerden oluşuyor.

Şimdilerde, tatil için daha sakin bir Ege tercih edenlerin ziyaret ettiği adada gitmediğimiz 2 yılda neler değişmiş diye dar sokaklarında keşfe çıkıyoruz.

Taksiyarhis Kilisesi
Bu kilise yıllar önce bitap bir halde -yine de meraklıların ziyaretine açık- yine aynı yerinde duruyordu. Bu seneki gezimizde de gördüğümüz üzere Koç Müzecilik vakfına tahsis edilmiş ve geçtiğimiz yıllarda da restorasyonu tamamlanmış. Bazilika tipinde, Neo Klasik mimari tarzında 1873 yılında inşa edilen kilise/müzeyi muhakkak ziyaret edin. Pazartesi günleri kapalı.

Sevim ve  Necdet Kent Kitaplığı / Agios Yannis Şapeli
Koç Müzecilik vakfının restore ettiği bir diğer yapı da Agios Yannis Şapeli. İçinde geçmişte de, dini kitapların yer aldığı kitaplığı şimdilerde “kent kitaplığı” olarak değiştirilmiş ve içi restore edilmiş. Arkasındaki değirmen de aynı şekilde restore edilerek 2007 yılında yeniden açılmış. Yanında yer alan kafesinde (Panorama Kafe) gün batımını izleyebilirsiniz. Ayrıca kitaplık kısmını gezmek ve değirmenin terasından manzaraya bakmak çok keyifli.
Kitaplık Pazartesi hariç her gün: 09:00 -17:30 arası açık. Giriş ücretsiz.
Sevim ve  Necdet Kent Kitaplığı Adres: Garip Sok. No: 5 

03- vino.jpg

Vino Şarap Evi
Kırmızı kareli örtüleriyle hemen dikkatimi çeken ve sanki İtalya’nın küçük bir kasabasındaymışım gibi hissettiren bu kafede ev yapımı şarap ve likörlerden tadabilirsiniz. Zeytinyağlı meze seçenekleri de sunan, Cunda’nın klasik rakı-meze restoranlarından farklı bu aile işletmesine, hafif esintili bir akşamüstü şarap keyfi için uğrayın.
Vino Şarap Evi Adres: Cumhuriyet Cad. No: 8

Orman Cunda
Kokteylleri, atıştırmalıkları ve kahvaltısı için tercih ettiğim yerlerden. Satsumalı kokteylinin tadı hala aklımda. Yaz geceleri, önüne kurulan masalarında oturup, canlı Cunda sokaklarını bir de bu noktadan izlemek çok keyifli.
Orman Cunda Adres:Namık Kemal Mah., Zafer Sok. No:7

02.jpg

Taş Kahve
Adanın sahilinde yer alan eski kahve, tavanında uçuşan kırlangıçları ve serin havasıyla ünlü. Pencerelerinde yer alan renkli vitray camlarının arkasından sahili izlerken, ev yapımı soğuk limonatasından içmek ve meşhur Ayvalık tostundan yemek olmazsa olmazlarımızdan! Tabii bir de kağıt oyunu oynarken tatlı kavgalara tutulan amcaları izlemek…
Taş Kahve Adres: Cunda Sahil Yolu

Lal Girit Mutfağı
Cunda’da sayısı fazla olan rakı balık restoranlarının arasına biraz daha yerel bir alternatif koymak isteyenlere Lal Girit Mutfağı’nı tavsiye edebilirim. Aile işletmesi olan Lal Girit Mutfağı’nda Girit mezeleri ve zeytinyağlı yemekler bulabilirsiniz. Girit Lokumu (patlıcan yemeği), börülce, kabak yemeği ve kabak çiçeği dolması gibi ağız sulandıran seçenekler var.
Lal Girit Mutfağı Adres: Mithat Paşa Mah., No:20

Sokaki Restoran Kafe (Kosta’nın Yeri)
Normalde sahildeki balıkçıları tercih ederdik, bu sefer bir değişiklik olsun diye sahilin bir arka sokağında yer alan restoranlardan birine; Sokaki Restoran’a geldik. Yine bir başka aile işletmesi olan restoranın sahipleri Yunan. Haliyle Yunan mezeleri ve Yunan müzikleri bizi karşılıyor. Servis kalitesine çok önem veren bu mekanda, çok lezzetli “Saganaki (kızarmış peynir), Greek Salad, şarap soslu sübye ve güveçte midye yedik. Sokakta yer almasından kaynaklanan samimi ortamı ve klasik mezeleriyle de denenmesi gereken bir mekan.
Not: Tatlı servisleri yok fakat süzme yoğurt üzerinde gelen fıstık reçelini ve rakomelo likörlerini kesinlikle tavsiye ederim!
Sokaki Restoran Adres: Zafer sokak No:6

GÜNCELLEME: BU MEKAN KAPANDI
Meyhane için Bay Nihat veya Son Vapur Restoranı tavsiye edilir.