Altınoluk-Adatepe

Adatepe---Altınoluk

-Tempo Travel Kış, 15. sayısında yer almıştır.

Zeytinlikler İçinde Mavi Bir Cennet
–Kaz Dağları’nın eteklerinden başlayan, masmavi denizlere uzanan bir oksijen beldesi Altınoluk. Doğa güzelliklerinin yanı sıra, ilk tarihi bulguların 16. yüzyıla kadar uzanması ve Antandros antik kentine ev sahipliği yapması Altınoluk’u tarihi zenginlik bakımından da görülmeye değer kılıyor.

Altınoluk, deniziyle, oksijeni bol havasıyla ve tarihi bulgularıyla yabancı ve yerli turistleri kendine çeken bir tatil beldesi olarak biliniyor. Tam 17 yıl önce; buranın adını eşten dosttan duyup, bu beldeyi keşfe çıkmıştık. Bizi o kadar etkilemiş olacak ki, 17 yıldır her yaz Altınoluk’a gider burada ailecek vakit geçiriyoruz. Artık çok daha kalabalık, turistik ve yerleşim yoğunluğu artmış olsa da, Altınoluk onu yıllar önce keşfedenler için hala ilk günkü kadar güzel.

4 Asırlık Papazlık Köyü
 İlk yerleşim yerleri; Altınoluk’un kuzeyinde kurulan Papazlık köyünde, Söğütlü Yörüklüleri tarafından oluşturulmuş. 1520’lerde kurulan bu tepedeki köyde; 1820’li yıllarda çalıştırılmak üzere getirilen Rumlar da yaşamaya başlamış (zaten mimarisine baktığınızda tipik bir Rum Köyü), ismi 1927’de “Altınoluk Köyü” olarak değiştirilmiş. Şu anda bu köyde yaşayanların, yaşamlarını daha çok zeytincilik ile sağladığını söyleyebiliriz. Altınoluk merkezi ise biraz daha güneye, sahil kısımlarına kaymış durumda. Arada bir merkezdeki kalabalıktan uzaklaşmak için Altınoluk Köyü’ne çıkmak, bir gözleme yemek ve ara sokaklarında dolaşmak insana kendisini iyi hissettiriyor. Bir de tabi meşhur koruk suyunu denemeden dönmemek lazım; köyün kahvelerinde ve çay bahçelerinde bulabilirsiniz.

Altınoluk’un asıl ruhunu yaşatan kısım hala tepedeki bu köy denilebilir; taştan evler, sokaklar üzerindeki satıcılar, ufak ve sevimli taş kahvesi ile burası şu anki merkezinden bir hayli farklı bir görünümde. Ayrıca bu köyden Altınoluk’a, denizine ve sahillerine kuş bakışı bakmak da bir o kadar huzur verici.

Çarşısı Her Daim Kalabalık
“Altınoluk Merkezi” olarak geçen yer Altınoluk’un içinde yer alan meydanını, çarşısını ve plajlarını kapsayan kısımdan oluşturuyor. Eğer kalabalık sizi rahatsız etmezse ve bu beldenin tatilcileriyle bir arada olmak isterseniz buradaki plajları tercih etmeniz de yerinde olacaktır. “Beach Club” adı altında olan plajlar paralıyken, diğer sahil plajları parasız ve genelde yerli tatilcilerin tercihi olarak karşınıza çıkıyor. Denize her yerden girebilmeniz mümkün ama benim tavsiyem; Edremit tarafından gelirken Altınoluk girişinde yer alan sahiller; çünkü en temiz, en berrak deniz bu kısımlarda. Denizi ilk başta insanı soğuğuyla ürpertse de; dibi gözüken pırıl pırıl bu suyun tadını çıkarmanıza engel değil.

Altınoluk çarşısı sanırım tatil beldeleri arasında gördüğüm en kalabalık çarşı! Tabi çarşının darlığının ve ufak olmasının bunda büyük payı var. Bu çarşıda; boncuklardan, her çeşit takıya, hediyelik eşyalara kadar, sabunlardan, güzellik ürünlerine ve her çeşit yiyeceğe rastlamak mümkün, yani alışveriş sevenlerin uğrak yeri diyebiliriz. Altınoluk çarşısı bitiminde, limanın yanında yer alan Vardar dondurmacısı denemeden geçmemeniz gereken yerlerin başında geliyor. Çarşıda yeteri kadar vakit harcadığınızı düşünüp, kalabalıktan bunaldıysanız, çarşı bitimindeki liman çay bahçesi; Çınaraltı, çınar ağaçları altında size daha sakin bir ortam sunacaktır. Daha modern, daha genç bir yer arıyorsanız; Altınoluk çarşısının başlangıç kısmında yer alan Orsa Kafe; yemekleriyle, tatlılarıyla ve kokteyllerinin çeşitliğiyle Altınoluk’un en tercih edilen mekanları arasında, özellikle de gençler tarafından çok tercih ediliyor.

Altınoluk Yakınlarında Görülmesi Gereken Yerler
Altınoluk, tarihi bulguların saptandığı yerlere yakınlığı sebebiyle de tercih edilen bir belde. Buz gibi, mavi bayraklı denizine girmek isteyenlerin en başta tercihi Altınoluk plajları iken, daha yerel bir yaşama ev sahipliği yapan Altınoluk Köyü mimari ve doğal doku sevenler için ideal. Ayrıca, milattan önce 483 yılına dayanan Antandros Antik Kenti, felsefecilerin yakından tanıdığı, denizi çivi gibi soğuk olan, Sokrates’ın yaşadığı ve Athena tapınağının da bulunduğu Asos, taş evleriyle ünlü Yeşilyurt Köyü, etnografya müzesi Tahta Kuşlar gibi tarihi yerlere çok yakın mesafede yer alan Altınoluk beldesi, tarih meraklıları için bir cennet sayılabilir. Tabi ki, doğa severler için de seçenekler var; Kaz Dağları Milli Parkı‘nda zaman geçirebilir, Şahinderesi kanyonunda ve efsanelere ev sahipliği yapan Sütüven Şelalesinde yüzebilirsiniz. İlk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmış Kaz Dağları ve kamp alanları, huzur arayanlara kesinlikle ilaç gibi gelecek! Eğer meditasyonla ilgileniyorsanız ve sakin, doğal yerler tercihiniz ise Hızır Kamp size iyi gelecek kamplardan biri: http://www.hizirkamp.com/

Nerede Kalınır?
Elbis Otel
Klasik bir rahatlık arayanlara, Altınouk merkezinde, 4 yıldızlı.
http://www.elbishotel.com.tr/
Çeşmeli Konak Butik Hotel
Altınoluk Köyü tepelerinde, yemyeşil bir ortamın içinde.
http://altincesmelikonak.com/
Papazlıkhan Butik Otel
Altınoluk Köyü tepesine kurulmuş ve kuşbakışı bir manzaraya sahip.                       http://www.papazlikhan.com/
Zeytinbağı Otel
Altınouk merkezine arabayla 15-20 dakika mesafede; Çamlıbel Köyünde.
http://www.zeytinbagi.com/   

Ne, Nerede Yenir?
Altınoluk yöresine özel zeytin yağlardan yapılmış her türlü yemeği gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz. Altınoluk merkezde, çarşının girişinde yer alan Anıl Gözleme, şüphesiz en lezzetli gözlemeleri sunuyor. Kazdağı eteklerinde; yeşillikler arasındaki Şelale Restoran’da taze et ve balık çeşitleri bulacaksınız. Bağlarbaşı Restoranında; zeytinliklerin arasında deniz manzarası eşliğinde sunulan lezzetli et ürünlerine doğamayacaksınız!

Anıl Gözleme
Altınoluk çarşısı girişinde yer alıyor.
Şelale Restaurant
Dogran köyü yolu 2 km Küçüksu mevkii Altınoluk / Edremit / Balıkesir  T : 0 266 3969044
Bağlarbaşı Restaurant
Altınoluk Narlı Köyü’nde Kazdağları’nın Eteklerinde Körfezin balkonu konumunda  T: 0266 398 72 12

Görmeden Dönmeyin!
– Taş evleriyle tam bir Ege Kasabası olan Yeşilyurt Köyü,  Altınoluk tepelerine kurulmuş, eski Rum köyü; Altınlouk (eski adıyla Papazlık) Köyü,
– Tarihteki ilk felsefe okuluna ev sahipliği yapmış Asos (Behramkale) Köyü,
– Buz gibi suyuyla ünlü, ağaçlar  içinde yer alan Şahin deresi kanyonu (yüzülebilecek en güzel yarık),
– Tahta Kuşlar Etnografya Müzesi; Unesco ödüllü, Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Türk boylarının ilginç ve özgün kültürel eşyalarını bu müzede görebilirsiniz.

Mutlaka Yapın!
*Kazdağları’nda trekking yapmayı doğa sporları sevenlere tavsiye ediyorum.                           *Kadırga koyunun durgun ve masmavi denizinde yüzmeden dönmemelisiniz.                         *Şelale ve safari turları yapılmasını önereceğim diğer aktiviteler arasında; Altınoluk Çarşısı üzerinde bulunan tur şirketlerinden bilgi   alabilirsiniz.
*Tuncel Kurtiz’in Çamlıbel’de yer alan oteli Zeytinbağı’nda yeşillikler arasında bir kahvaltı, güne huzurla başlamanıza sebep olacak.
*Altınoluk Pazarı: Cumartesi kurulan bu pazarda ucuz fiyatlara, inanılmaz lezzetli sebze, meyveleri bulacaksınız.
* Koruk suyu: Altınoluk köyüne uğradığınızda koruk suyu içmeden dönmeyin.

Altınoluk Yakınlarında Ufacık bir Köy: Adatepe
Adatepe, Ayvacık ilçesinde bulunan, yaklaşık 500 kişiyi barındıran ufak bir köy. 1980’lerde bir grup gezgin tarafından keşfedilmiş ve eski harabeler restore edilerek bugünkü haline getirilmiş. Adatepe’nin taş yapıları, dar sokakları, zeytinyağı evleri beni yeterince cezbetmişti. Eğer sizde küçük köyleri keşfetmeyi seviyorsanız, zeytinyağlı yemeklere düşkünseniz ve tarihi yerler sizi çekiyorsa aradığınız yer kesinlikle Adatepe. İlk gittiğimde, neredeyse hiç otel yoktu burada ve sadece bir kaç zeytinyağı evi, zeytinyağı müzesi bir de orayı keşfetmiş samimi insanların oturduğu taş evler vardı. Şu anda ise; Türklerin ve çoğunlukla İngilizlerin iç içe, dostça yaşadığı Adatepe, özellikle zeytin ve zeytinyağı severler tarafından tercih edilen bir turistik yer haline gelmiş, tabi ismi duyuldukça da; daha fazla otel, kafe inşa edilmiş. Yine de kısıtlı sayıda insana hizmet verebildikleri için muhakkak gitmeden önce kalacak yerinizi ayarlamanız önerilir. Ayrıca Roma dönemine ait kalıntıların da bulunduğu bu köy bugün sit alanı olarak ilan edilen Altınoluk civarındaki tek köy. Zaten gezerken binaların özüne sadık kalınarak yenilendiğini ve buranın korunan bir alan olduğunu hemen anlıyorsunuz.

Adatepe; güney kısmında yer alan Zeus Tapınağı altarına da ev sahipliği yapıyor. Truva’yı gün yüzüne çıkaran Alman maceraperest Heinrich Sehlineman tarafından İda Zeus Altarı(sunağı) olarak tanımlanmış bu altar kesinlikle görülmeye değer. İçinde su bulunan sarnıç, taş duvarlarla çevrilmiş küçük bir odanın içinde yer alıyor. Sarnıca inen merdivenler ne yazık ki yıkılmış durumda. Zeus tapınağının ismi, güçlükleri yenmek ve bereketi geri getirmek amacıyla, tanrılara kurban verilen bir altar; yani “kurban yeri” olarak geçiyor. Zeus Tapınağı’nın sunduğu manzaranın güzelliğini de eklemeden geçemeyeceğim! Bu noktadan bakınca; tüm manzara ayaklarınız altında ve denizin maviliği daha da büyüleyici geliyor insana.

Nerede Kalınır?                                                                                                                       Hünnaphan Butik Otel
18.yüzyıldan kalan bir Osmanlı konağının restore edilmesiyle oluşturulan butik otel; konfor ve sakinlik arayanlar  için ideal.

Ne alınır?
Zeytinyağı, zeytin ve zeytinyağı sabunları şüphesiz en doğru tercih olacaktır; ayrıca Hüseyin & Meral Zeytinyağı evini özellikle tavsiye ediyorum: http://www.huseyinmeral.com/

Zeytinyağı müzesine de uğrayıp, zeytinyağının nasıl yapıldığına dair bilgi edinebilirsiniz: http://www.adatepe.com

Ne, Nerede Yenir?
Zeytinyağı müzesinin bahçesinde bir birinden lezzetli yemekler sunuluyor, tatmadan geri dönmeyin: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Adatepe. Tel: (0286) 7521303- 7521330